Історія кафедри геології і прикладної імнералогії

Кафедра геології і прикладної мінералогії є наступницею кафедри геології Криворізького гірничорудного інституту, яка була створена в 1930 р. за ініціативою відомого дослідника залізорудних родовищ Криворізького басейну Едуарда Карловича Фукса. Він був першим завідувачем кафедри.

У 1947 р. на базі кафедри геології були створені дві кафедри: кафедру мінералогії очолив В. В. Бєсєдін, кафедру загальної геології – запрошений із Воронезького університету член-кореспондент АН Узбецької РСР, доктор геолого-мінералогічних наук, професор В. П. Смірнов. У подальшому дві кафедри спільно готували фахівців за спеціальністю «Геологічна зйомка, пошуки та розвідка родовищ корисних копалин». У 2009 р. дві кафедри були об’єднані в кафедру геології і прикладної мінералогії.

На сьогодні на кафедрі працюють 13 викладачів і 3 навчально-наукові співробітники.

Основними напрямками наукової роботи кафедри є дослідження стратиграфії, тектоніки, історії геологічного розвитку, металогенії регіонів, теоретичної і прикладної мінералогії докембрійських залізисто-кременистих формацій, комплексне використання мінерально-сировинної бази родовищ, мінералогічне обґрунтування ефективних технологій повторної переробки відходів промислових підприємств, петрології кристалічних утворень докембрію, золотоносності й рідкіснометальності геологічних формацій, а також екологічної геології гірничодобувних регіонів.

Про ефективність наукових досліджень кафедри свідчить науковий доробок її викладачів, наукових співробітників, аспірантів і студентів: за 80 років опубліковано понад 1000 наукових статей і видано понад 50 монографій.

За останні 50 років співробітники й аспіранти кафедри, зокрема 11 іноземних аспірантів, захистили 7 докторських і 76 кандидатських дисертацій.

Традиційним є високий рівень науково-дослідної роботи студентів під керівництвом викладачів кафедри. Протягом останніх 30 років студенти-геологи самостійно або у співавторстві опублікували близько 70 наукових робіт. За цей же час 40 студентів під науковим керівництвом викладачів кафедри стали переможцями або призерами Всеукраїнських (а до 1992 р. − Всесоюзних) конкурсів студентських наукових робіт, а також Всеукраїнських (Всесоюзних) студентських олімпіад з геології.

Навчальна й наукова база кафедри – одна з кращих в університетах України. У 24 навчальних і науково-дослідних лабораторіях кафедри проводяться лекції та лабораторні роботи з 20 навчальних дисциплін. При кафедрі діє навчально-дослідний мінералогічний музей ім.. академіка О. С. Поваренних. Експозиції та фонди музею налічують близько 5 000 зразків мінералів, гірських порід і корисних копалин з усіх континентів планети. Музей став джерелом для започаткування експозицій Науково-дослідного геолого-мінералогічного музею Криворізького технічного університету. Музею надано статус «Національного надбання України».

У 1999 р. кафедра почала видавати офіційно визнаний Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України фаховий журнал «Геолого-мінералогічний вісник Криворізького технічного університету». У червні 2012 р. журнал перейменовано на «Геолого-мінералогічний вісник Криворізького національного університету». Сторінка з журналом на сайті бібліотеки ім. В. Вернадського − за цим посиланням: http://www.irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?Z21ID=&I21DBN=UJRN&P21DBN=UJRN&S21STN=1&S21REF=10&S21FMT=juu_all&C21COM=S&S2 .

Кафедра є базою клубу туристів і альпіністів університету «Моноліт». Члени клубу беруть участь у спортивних туристських походах і сходженнях на вершини в горах Кавказу, Карпат, Криму, Паміру, Тянь-Шаню, Уралу й інших регіонів. Разом із викладачами та співробітниками кафедри студенти-геологи беруть участь у екскурсіях до найвизначніших геологічних об’єктів України – родовищ, гірських масивів тощо, організують такі екскурсії.